Wypadek może być spowodowany z różnych przyczyn, ale w większości z nich zwykle niezbędna jest laweta. Bez względu na to, czy jesteś ofiarą wypadku, czy też jego sprawcą możesz potrzebować odholowania auta. Wielu z nas nie ma w swoim telefonie numeru do pomocy drogowej, do momentu, kiedy stanie się on niezwykle przydatny. Dlatego lepiej być przezornym w tym temacie, bo nigdy nie wiemy, kiedy możemy potrzebować tego typu usług.

Czy każdy wypadek potrzebuje lawety?

Nie każdy, ale zdecydowana większość. Wypadek różni się od awarii czy stłuczki. W czasie wypadku bowiem może dochodzić do doprowadzenia uszczerbku na zdrowiu kierującego. Co więcej, auto zwykle po wypadku, nawet stosunkowo niegroźnym, nie jest w pełni sprawne. Czasami uszkodzenia mogą wydawać się powierzchowne, ale taki pojazd nie daje nam gwarancji, że wszystko działa w nim prawidłowo. Powinien więc po wypadku trafić do warsztatu samochodowego, gdzie zostanie dokładnie zdiagnozowany.

Dlatego też większość osób będących czy to sprawcą, czy też ofiarą wypadku zawsze wzywa lawetę. Jedni robią to prywatnie, a inni korzystają z opcji dostępnej w wykupionym ubezpieczeniu. Czasami jednak nie bardzo opłaca się sięgać po numer do ubezpieczyciela, szczególnie jeśli wypadek był niegroźny i obyło się bez wzywania policji.

W ile czasu dojeżdża laweta na miejsce wypadku?

Niestety tutaj nie da się postawić konkretnej cyfry odpowiadającej za ilość czasu niezbędnego do przyjazdu lawety. I mowa tutaj nie tylko o lawetach firm prywatnych oferujących usługi pomocy drogowej, ale także i o tych wysyłanych przez ubezpieczyciela. Jest bowiem wiele czynników wpływających na czas dojazdu.

Te najistotniejsze to oczywiście precyzyjne określenie miejsca wypadku i odległość od aktualnej lokalizacji lawety. Na czas dojazdu mogą mieć wpływ również panujące na drodze warunki, zarówno te atmosferyczne, jak i ewentualne korki. Oczywiście każda z firm bez względu na to, czy jest to ubezpieczyciel, czy prywatna firma świadcząca usługi pomocy drogowej, dokłada wszelkich starań, aby lawet pojawiła się na miejscu zdarzenia najszybciej jak to możliwe. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób przekazać swoje zgłoszenie, aby operator mógł jak najszybciej zlokalizować miejsce wypadku i wysłać tam najbliższą lawetę.

Czas dojazdu lawety do miejsca wypadku może także być zależny od tego, czy wzywana była policja. Jak postąpić w trakcie wypadku uczymy się wszyscy na kursie prawa jazdy. Wiemy więc, że do czasu przeprowadzenia wszelkich prac dochodzeniowych, nie wzywamy lawety.